Δείτε την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων με θέμα “Εγγραφές μαθητών/τριών για το σχολικό έτος 2023-24” (αναφέρονται όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά και οι διαδικασίες που απαιτούνται για θέματα όπως: Διαδικασία εγγραφών, Δικαιολογητικά εγγραφών, Εγγραφές στο προαιρετικό Ολοήμερο πρόγραμμα και στο τμήμα Πρωινής Ζώνης, Έγγραφες μαθητών/τριων που προέρχονται από χώρες του Εξωτερικού, Εγγραφές μαθητών/τριων ευάλωτων κοινωνικών ομάδων, Μετεγγραφές μαθητών κ.α.).

Εγγραφές μαθητών/τριών για το σχολικό έτος 2023-24 (.pdf)

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Ά τάξη είναι τα εξής:

α.    Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας.

β.    Βιβλιάριο Υγείας του/της μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.

γ.    Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή

δ.    Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας.

ε.    Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου και Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό.

Οι εγγραφές για την Ά τάξη για το σχολικό έτος 2022-2023 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2023. Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του/της Διευθυντή/τριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.