Την Πέμπτη 22 Μαρτίου επισκέφτηκαν το Σχολείο μας τα μέλη της Σχολικής Επιτροπής του Δήμου μας κ. Γεωργία Κυρίτση και κ. Χαράλαμπος Μπαζιώνης για να δουν από κοντά τη ρομποτική κατασκευή της ομάδας «SPACEBASE MARS10» του Στ2 τμήματος. Κοντά μας ήταν και ο κ. Θανάσης Βάσιος, παλιός συνάδελφος, που μας βοήθησε στην κατασκευή της διαστημικής βάσης.
Οι έξι μαθητές της ομάδας και ο προπονητής τους κ. Σάββας Κλαψιανός, ο δάσκαλος πληροφορικής, αφού έδωσαν στοιχεία για τις έρευνες που έχουν γίνει στο Κόκκινο Πλανήτη για μελλοντικό εποικισμό και τις συνθήκες που επικρατούν εκεί ξεκίνησαν την παρουσίαση του πρότζεκτ.
Οι αυτοματισμοί που είχε δημιουργήσει η ομάδα για την προστασία της διαστημικής βάσης στον Άρη δούλεψαν άψογα, οι μετεωρίτες αντιμετωπίστηκαν με επιτυχία και οι έποικοι σώθηκαν!
Οι επισκέπτες μας έφυγαν πολύ ενθουσιασμένοι με την προσπάθεια των παιδιών και την συμμετοχή τους στον Διαγωνισμό Ρομποτικής. Τους ευχαριστούμε για την ηθική και υλική συμπαράστασή τους στη δράση αυτή.
Στη συνέχεια, η ομάδα παρουσίασε το πρότζεκτ της στους υπόλοιπους μαθητές της Ε΄ και Στ’ τάξης!