Η ιστορία ξεκίνησε όταν ήρθε στο σχολείο μας μια μικρή νεράιδα απ’ το ρέμα της Πικροδάφνης και αμέσως αποφασίσαμε μια εξερεύνηση εκεί για να βρούμε τη φωλιά της.

Στην αρχή συζητήσαμε, φανταστήκαμε και ζωγραφίσαμε το πώς μπορεί να είναι ένα ποταμάκι που έχει νεράιδες και περνάει μέσα από μια πόλη, διαβάσαμε πληροφορίες για την Πικροδάφνη, τα πουλιά, τα έντομα και τα φυτά που είναι εκεί…
…και ένα πρωί με τον νεραϊδοφύλακα κύριο Θανάση για ώρα περπατήσαμε στις όχθες της βρίσκοντας «αρχαία», βατράχους, γυρίνους, χέλια, πεταλούδες, ακούγοντας τις φωνές των πουλιών.

Φυσικά βρήκαμε και μια νεραϊδοφωλιά, αλλά οι μικρές νεράιδες κρύφτηκαν μόλις μας άκουσαν, αλλά άφησαν πίσω τους το μαγικό ραβδί τους, τη χτένα τους και τα φλιτζανάκια που έπιναν το τσάι τους.

Στο σχολείο μετά ετοιμάσαμε τη μαργαρίτα της Πικροδάφνης, βατραχοσυνδετήρες για τα βιβλία μας και τις δικές μας βατραχοταμπέλες για το ρέμα.

Όλη η επίσκεψή μας είναι και στην εφημερίδα μας: